Metoda Integracji Sensorycznej - polega na dostarczaniu kontrolowanej ilości bodźców przedsionkowych, proprioceptywnych i dotykowych w celu ich lepszego przetwarzania co prowadzi do poprawy integracji sensorycznej (odruchów reakcji równoważnych poprawy motoryki dużej i małej oraz normalizacji napięcia posturalnego). Jest nowoczesną metodą diagnozy i terapii istotnie wpływająca na poprawę umiejętności czytania, pisania, mowy, ogólnej sprawności ruchowej, funkcjonowania społecznego i emocjonalnego. Opiera się na neurofizjologicznych podstawach klinicznej obserwacji i standardowych testach. Adresowana jest do wszystkich dzieci u których mogą wystąpić zaburzeni integracji sensorycznej.
Diagnoza Integracji Sensorycznej (SI) pozwala na dobór indywidualnej terapii dla dziecka. Składa się z 5 etapów: wywiadu z rodzicami, kwestionariusza, próby klinicznej, testów i podsumowania diagnozy. Terapia SI trwa najczęściej od 6 do 24 miesięcy terapeutycznych, a sesje odbywają się od 1 do 2 razy w tygodniu.
Czas trwania terapii i intensywność sesji zależy od stopnia nasilenia zaburzeń procesów integracji sensorycznej oraz tempa postępów dziecka.
Terapia SI przeznaczona jest do pracy z dziećmi z:
- Zaburzeniami integracji sensorycznej, takimi jak: nadwrażliwością lub podwrażliwością dotykową, wzrokową, słuchową, przedsionkową, niepewnością grawitacyjną, nietolerancją ruchu, dyspraksją
- Opóźnieniem i zaburzeniami rozwoju mowy
- Specyficznymi trudnościami szkolnymi, mi.in dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia
- Opóźnieniem rozwoju psychoruchowego
- Ciąż wysokiego ryzyka, wcześniakami lub tymi urodzonymi znacznie po terminie
- Niepełnosprawnością umysłową
- Niedowidzącymi i niedosłyszącymi
- ADHD
- ADD
- Autyzmem
- Zespołem Downa, Aspergera, Reta, Williamsa, Turnera lub Kinefertera
- Dziecięcym porażeniem mózgowym